تصاویری از روح الله نیکپا تیکواندو کار افغانستان که در ۲ دور المپیک بیجنگ و لندن نام افغانستان در جدول مدال های المپیک به ثبت رساند....

بعد از مسابقات پی در پی با حریفانی از پولند، ایران، جمهوری افریقای مرکزی و بریتانیای کبیر، روح الله نیکپا غرق در شادی بود. او هرچند نتوانست برای کسب مدال طلا مبارزه کند، اما برونز را با امتیاز بالا به دست آورد.

مدال برونز بعد از شکست ورزشکار میزبان. روح الله نیکپا به مدال طلا چشم دوخته بود. او البته توانایی و مهارت مبارزه برای مدال طلا را داشت. بسیاری افغان ها که مسابقه را تماشا کرده اند، از او ستایش کردند و گفتند: روح الله، تو برای ما قهرمانی

در مسابقه مقدماتی، روح الله نیکپا با امتیاز 12 در مقابل 5 میشکل لونیفسکی پولندی را شکست داد. او خوب درخشید و بسیاری افغان ها امیدوار بودند که روح الله بتواند به مدال طلا دست یابد.

روح الله خوب مبارزه می کند، اما در مسابقه با همسایه بخت ندارد. او در دور یک چهارم نهایی با محمد باقری معتمد، ورزشکار ایرانی حریف بود. در سه وقت اصلی مسابقه هر دو مساوی بودند، اما در وقت چهارم، ورزشکار ایرانی یک امتیاز بیشتر گرفت و روح الله شانس مبارزه برای مدال طلا را از دست داد.

سرانجام نیکپا در مسابقه بر سر مدال برونز، مارتین ستامپر، ورزشکار میزبان را شکست داد. او در این مسابقه 5 در مقابل 3 از حریف اش امتیاز گرفت

کاروان ورزشی افغانستان در المپیک لندن 2012. افغانستان با شش ورزشکار به المپیک لندن اشتراک کرده است. چهار ورزشکار در رشته های دوش، جود و مشت زنی به هیچ نتیجه ای دست نیافته اند. و مسابقه نثار احمد بهاوی هم امروز برگزار خواهد شد.

حالا چشم افغان ها به نصار احمد بهاوی دوخته شده است. او روز جمعه در مسابقات وزن 80 کیلوگرام تکواندو اشتراک می کند. او نایب قهرمانی جهان و دو مدال از بازی های آسیایی را در کارنامه اش دارد.

منبع : دویچه وله صدای آلمان و چند تصویر اول هم از رادیو آزادی

نوشته شده توسط کلمانی  | لینک ثابت |